Tech Expo 2017
Another successful expo. A special thanks to the nearly 200 students and 45 teachers who demonstrated their technology learning by participating in this year's expo. We look forward to another great year next year.
2017 Student Tech Fair winners
Elementary (K-4th)
3D Modeling -- Steven Martinez, Sycamore Elementary
Digital Photography -- Bailey Block, Bess Race Elementary
Digital Video -- Ciara Daughtery, Parkway Elementary
Mulitmedia -- Keaton Hennessey, Oakmont Elementary
Robotics/Programming -- Diego Puga, Parkway Elementary
OVERALL WINNER -- Steven Martinez, Sycamore Elementary
Intermediate/Middle (5th-8th)
3D Modeling -- Michael Cantwell-Kapelowitz, S.H. Crowley Intermediate
Digital Photography -- Alexis Tjarks, Summer Creek Middle
Digital Video -- Mallory Peterson, S.H. Crowley Intermediate
Mulitmedia -- Tori Pender, S.H. Crowley Intermediate
Robotics/Programming -- Dominik Tate, David Walker Intermediate
OVERALL WINNER -- Alexis Tjarks, Summer Creek Middle
High School (9th-12th)
3D Modeling -- Dakota Maurer, Crowley 9th Grade
Digital Photography -- Katelyn Rhodes, Crowley High
Digital Video -- n/a
Mulitmedia -- Adriana Michel, Crowley 9th Grade
Robotics/Programming -- Diego Ochoa, Crowley High
OVERALL WINNER -- Katelyn Rhodes, Crowley High
Elementary (K-4th)
3D Modeling -- Steven Martinez, Sycamore Elementary
Digital Photography -- Bailey Block, Bess Race Elementary
Digital Video -- Ciara Daughtery, Parkway Elementary
Mulitmedia -- Keaton Hennessey, Oakmont Elementary
Robotics/Programming -- Diego Puga, Parkway Elementary
OVERALL WINNER -- Steven Martinez, Sycamore Elementary
Intermediate/Middle (5th-8th)
3D Modeling -- Michael Cantwell-Kapelowitz, S.H. Crowley Intermediate
Digital Photography -- Alexis Tjarks, Summer Creek Middle
Digital Video -- Mallory Peterson, S.H. Crowley Intermediate
Mulitmedia -- Tori Pender, S.H. Crowley Intermediate
Robotics/Programming -- Dominik Tate, David Walker Intermediate
OVERALL WINNER -- Alexis Tjarks, Summer Creek Middle
High School (9th-12th)
3D Modeling -- Dakota Maurer, Crowley 9th Grade
Digital Photography -- Katelyn Rhodes, Crowley High
Digital Video -- n/a
Mulitmedia -- Adriana Michel, Crowley 9th Grade
Robotics/Programming -- Diego Ochoa, Crowley High
OVERALL WINNER -- Katelyn Rhodes, Crowley High